سیستم زمین و حفاظت در برابر اثرات صاعقه در سامانه‌های برق خورشیدی

مشخصات کتاب

عنوان: سیستم زمین و حفاظت در برابر اثرات صاعقه در سامانه‌های برق خورشیدی

مؤلفین: دکتر ایمان صادق‌خانی، مهندس محمد پرها‌فر و مهندس عزت اله پرتوی شال

ناشر: انتشارات ارکان دانش

چاپ اول / 1398 / 500 نسخه

تعداد صفحات: 208 صفحه

شابک: 2-128-287-600-978

قیمت: 58000 تومان [سفارش کتاب از سایت انتشارات ارکان دانش] [سفارش کتاب از سایت آزمون تاپ] [سفارش کتاب از سایت کتابفروشی مهرگان اصفهان]

پيشگفتار

با توجه به توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر در دهه گذشته در دنیا و تعهدنامه‌های بین‌المللی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و به دنبال آن برنامه‌های دولت برای توسعه این صنعت در ایران، کشور ما شاهد ترویج انواع نیروگاه‌های تجدیدپذیر در سال‌های گذشته بوده‌ است. با توجه به شرایط تابش انرژی خورشیدی و دارا بودن بیش از سیصد روز آفتابی در اکثر نقاط کشور، نیروگاه‌های برق خورشیدی بیشترین توسعه در کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

با توجه به توسعه سامانه‌های برق خورشیدی در مقیاس نیروگاهی و خانگی، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های متفاوتی در سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) و شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای استان‌ها تدوین شد. اما کماکان در برخی از مسائل مهم از جمله سیستم‌های زمین، حفاظت در برابر صاعقه و اضافه‌ولتاژهای گذرا اختلاف نظرهایی وجود دارد. بنابراین بر آن شدیم تا با مطالعه استانداردها و هندبوک‌های معتبر و استفاده از تجربیات عملی خود حاصل از همکاری با شرکت‌های داخلی و خارجی، دستاوردهای علمی و عملی کسب شده را برای توسعه و ترویج این صنعت با ارائه این کتاب در اختیار همکاران قرار دهیم.

در فصل اول این کتاب در ابتدا به مبانی سیستم‌های زمین پرداخته شده و در ادامه در مورد سیستم زمین در سامانه‌های برق خورشیدی و نحوه طراحی آن مطالب لازم ارائه شده است. فصل دوم کتاب به حفاظت در برابر صاعقه و اضافه‌ولتاژهای گذرا اختصاص یافته است که در آن نحوه محاسبات ارزیابی ریسک به عنوان پیش نیاز این بحث ارائه شده است. در فصل سوم نکات لازم در مورد ایزولاسیون سامانه برق خورشیدی، حفاظت در برابر برق گرفتگی و حفاظت در برابر اثرات حرارتی همچون حفاظت اضافه‌جریان ارائه شده است. در نهایت فصل چهارم به ارائه دو مثال در زمینه تشریح سیستم زمین نیروگاه‌های کیلوواتی و مگاواتی و دو مثال در زمینه ارزیابی ریسک اختصاص یافته است.

 

فهرست مطالب کتاب

فصل اول: سیستم زمین سامانه‌های برق خورشیدی

فصل دوم: حفاظت در برابر صاعقه و اضافه‌ولتاژهای گذرا

فصل سوم: ایزولاسیون سامانه و حفاظت در برابر برق گرفتگی و اثرات حرارتی

فصل چهارم: مثال‌های کاربردی

 

  برای مشاهده فهرست کامل مطالب کتاب فایل رو به رو را دانلود نمایید